حناچی: هر برنامه موازی كه ما را از سند چشم انداز پایتخت دور كند، انحراف است

حناچی: هر برنامه موازی كه ما را از سند چشم انداز پایتخت دور كند، انحراف است فست تریپ: نشست شورای معاونین شهرسازی و معماری مناطق 22 گانه شهرداری پایتخت با حضور معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار گردید و مسائل و مشكلات عرضه شده از جانب مناطق مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


به گزارش فست تریپ به نقل از ایسنا، پیروز حناچی در این جلسه با اشاره به سیاست ها و انتظارات آتی از معاونین شهرسازی و معماری مناطق بعنوان فعالان اجرای سیاستهای شهرسازی در تهران اظهار داشت: لازم است برنامه های شهرداری تهران و به تبع آن معاونت شهرسازی و معماری، ما را به سند چشم انداز جامع پایتخت نزدیك تر كند ازاین رو هر برنامه موازی كه ما را از این هدف دور نماید در حقیقت برنامه انحرافی است كه می تواند منابع و زمان را به اتلاف ببرد.
وی با اشاره هرچند كمیسیون معماری و شهرسازی هم در این زمینه با ما همراه است، تصریح كرد: نباید هیچ گونه مغایرتی بین برنامه هایی كه در برنامه سوم تصویب می نماییم با اهداف چشم انداز شهر تهران در طرح جامع وجود داشته باشد. در این مسیر لازم است هر چه بیشتر با سایر دستگاه های ذیربط همچون وزارت راه و شهرسازی و سازمان میراث و دستگاههای زیربنایی عضو شورای عالی شهرسازی تعامل داشته باشیم.
معاون شهردار تهران با اشاره به بازنگری طرح جامع شهر تهران، اضافه كرد: تهیه طرح تفصیلی و بازنگری آن یك مسیر میان مدت است اما هم اكنون به اقدامی عاجل و كوتاه مدت در این زمینه نیاز است كه با بازنگری و تدوین ضوابط و مقررات طرح جامع، بخشی از مشكلات مربوط به این مورد حل خواهد شد. در این زمینه همكاری جدی مناطق در كمیسیون ماده 5 و همینطور فعالیت دبیرخانه كمیسون ماده 5 مورد نیاز است تا ادلّه كارشناسی كافی برای دفاع موجود باشد و بتوان آن را دربالاترین سطوح پیگیری و تعقیب گردد.
وی با اشاره به مبحث مشكلات مربوط به رأی هیأت عمومی دیوان، اظهار داشت: مكاتبات دیوان و بازرسی نشان داده است این مورد به شكلی جدی در حال پیگیری است و لازم است به لحاظ حقوقی راهكاری برای آن در نظر گرفته شود.
دكتر حناچی با اشاره به قوانین مبحث انتقال پادگانها، اظهار داشت: برای رسیدگی به این اماكن باید استراتژی برد - برد را در نظر بگیریم به نحوی كه در جهت این هدف، تنها منافع نیروهای مسلح و یا شهرداری تهران در نظر گرفته نشود بلكه منافع دراز مدت شهروندان هم مدنظر باشدو از این فرصت برای افزایش فرصت های شهر هم استفاده گردد.
وی با اشاره به مبحث گودهای خطرناك موجود در تهران اظهار داشت: جهت گیری عمومی ما به سمت اجرای مقررات ملی خواهد بود بنابراین براین اساس گودهای بالای 25 متر «High Risk» محسوب می شوند و بعد از این جهت گیری عمومی این خواهد بود كه عمق گودها در چارچوب مقررات ملی ساختمان قرار گیرد.
وی با اشاره به حادثه تلخ پلاسكو و اثرات اجتماعی این حادثه، اظهار نمود: حادثه پلاسكو اتفاقی است كه كل كشور را تحت تاثیر خود قرار داده و در آن 19 تن از آتشنشانهای و همكاران خویش را از دست دادیم ازاین رو لازم است علاوه بر حفظ منافع ذینفعان باید تلاش نماییم به بهترین شكل یادمان این حادثه تلخ را حفظ نماییم.
دكتر حناچی با اشاره به شرح وظایف و فعالیت های صورت گرفته درسامانه 1888، اظهار داشت: بر مبنای یكی از قوانین مرسوم كشور امریكا، هر شهروندی كه با عرضه مستندات نسبت به تخلفات مالی افشاگری كند در حدود 15 درصد از كل مبلغ تخلف شده را بعنوان جایزه دریافت و در تمام طول بررسی پرونده از مصونیت قضایی برخوردار می باشد كه به نظرم بایستی اساس فعالیت سامانه 1888 تقویت شده و هم بر طبق این سیاست و شكل اجرایی توسعه یابد.
وی با اشاره به این كه هنرمعماری بخش مغفول واقع شده در شهر ماست كه كمتر به آن می پردازیم، اظهار داشت: بخش عمده ابزار آفرینش معماری در دست ماست چون كه در شهر باید فضایی تولید شود كه مردم از دیدن آن لذت ببرند و آستانه زیبایی شناسی مردم بالا رود. این موضوعی است كه شهرداران موفق دنیا از آن استفاده میكنند واز آن بالاتر به این وسیله برای شهر تولید ثروت می كنند.
معاون شهردار با اشاره به این كه لازم است در جای جای پایتخت صورت مسئله های مناسبی طراحی شود كه هم محیط شهر را تغییر دهند و هم ارتباط شهروندان را با شهر از یك شهرنشین به شهروند تبدیل نمایند، اظهار داشت: این طراحی ها می تواند علاوه بر تقویت حس تعلق برای شهروندان، تولید ثروت كنند و نهایتاً رضایتمندی را از نظام مدیریت شهری به وجود آورند ازاین رو لازم است به دنبال اجرایی شدن پروژه هایی هر چند كوچك ولی تأثیر گذار باشید.
وی با اشاره به این كه در دوره های زمانی در شهر تهران به این سمت و سو رفتیم اما رها كردیم، تاكید كرد: علت رها شدن این مهم، وابستگی بیش از اندازه به ساخت و ساز در بودجه است در حالیكه این وابستگی در صورت خروج از برنامه های بالادست شأن ظهور و حضور شما را از بین خواهد برد ازاین رو باید تلاش نماییم در حین این كه از این مسیر خارج می شویم، ثروتهای جایگزینی را برای شهر تعریف نماییم كه بتواند جایگزین شود.
طبق گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، معاون شهردار تهران اضافه كرد: باید در این مسیر هزینه های جاری شهرداری تهران را كاهش دهیم و شهر را در شرایط بهینه اداره نماییم ازاین رو انتظار می رود پتانسیل هایی را در مناطق مختلف همچون محیط های صنعتی متروكه، رود دره ها كه بخشی از طرح های موضوعی و موضعی مصوب تهران است را شناسایی و از این ظرفیتها به درستی استفاده نماییم چون كه اگر ما نتوانیم در این خصوص تعیین تكلیف نماییم و برنامه داشته باشیم، دیگران تعیین تكلیف خواهند كرد و به دنبال آن در بسیاری موارد این فضاها متروك شده و از گردونه اقتصاد و زندگی شهری خارج می شوند.1397/04/16
17:15:48
5.0 / 5
164
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
Fast Trip

فست تریپ

حمل فوری مسافر و کالا

fasttrip.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فست تریپ محفوظ است